74/ 869-84-28,    74/ 869-84-29
Szkoła dobrych umiejętności
 
W  dniu 26 kwietnia br., uczniowie II klasy gimnazjum zakończyli czteromiesięczny projekt gimnazjalny , który miał na celu zdobycie przez nich doświadczenia i umiejętności, w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.  Sami mieli za zadanie, określić rodzaj działalności oraz cel, na jaki wykorzystają uzbierane środki. Projekt okazał się rozwijający nie tylko w sferze edukacji. 
 
W Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. „Na Bursztynowym Szlaku”, w Lewinie Kłodzkim, od grudnia 2017 roku, młodzież gimnazjalna uczestniczyła w wielu warsztatach z zakresu księgowości, bankowości, czy zakładania własnej działalności gospodarczej. Wszystko po to, aby nabyć umiejętności i doświadczenia z zakresu przedsiębiorczości. Pod okiem opiekunów: wychowawcy Pani  Wiesławy  Davies oraz  Pani Haliny Tyrawy i Pana Andrzeja Bobera, uczniowie spotykali się ze specjalistami, którzy wprowadzali ich w świat biznesu. Gimnazjaliści podzieleni na dwie, konkurencyjne grupy, podjęli się poprowadzenia wymyślonej przez siebie działalności gospodarczej, jaką był szkolny sklepik. W każdej grupie był lider, osoby odpowiedzialne za finanse, reklamę, czy produkcję (typu własne wypieki, bądź zabawki). Uczniowie dowiedzieli się jak obliczać koszty, przychody, oraz dochody, a także jak ważne jest badanie rynku poprzez przeprowadzanie ankiet wśród społeczności szkolnej. Wszystko to, wymagało od 15 latków pomysłowości, dokładności,    a także dobrej organizacji i współpracy. 
Udało się! Po trzech miesiącach prowadzenia działalności, młodzi przedsiębiorcy uzbierali kwotę 908 złotych! Gimnazjaliści zakończyli sukcesem swój projekt, tym bardziej, że nie nastawili się jedynie na zysk. Największym sukcesem okazały się ich dobre serca i to, że potrafili ciężko zarobione pieniądze, przeznaczyć na szczytny cel. Całą kwotę bowiem przeznaczyli na Fundację „Pod Psią Gwiazdą” w Kłodzku, do której wybrali się osobiście. Swoją wizytę uwiecznili zdjęciami z podopiecznymi fundacji, podczas której wyprowadzili pieski na spacer i wysłuchali historii każdego z psiaków, które były bardzo wzruszające i często smutne. Najbardziej poruszającą historię ma Willy, który trafił do schroniska z poważnym uszkodzeniem kręgosłupa, będąc jeszcze szczeniakiem. Fundacja zaopatrzyła Willy’ego w wózek, dzięki któremu się porusza. Jego niesprawność tylnych łap nie pozwala mu na pełną ruchliwość, jednak mimo to jest radosnym psiakiem. Niektórzy uczniowie, poruszeni losem psiaków, wyrazili chęć pozostania  wolontariuszami i będą odwiedzać podopiecznych fundacji regularnie.
 
Amelia Lęgowicz 

Uczennica Kl. II G Wiktoria Różańska  na spacerze z  podopiecznym Fundacji
 

Uczniowie klasy II G Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. ,,Na Bursztynowym Szlaku’’ w Lewinie Kłodzkim z Panem  Andrzejem Olszewskim v-ce Prezesem Fundacji ,, Pod Psią Gwiazdą oraz opiekunami  Paniami Wiesławą Davies i Haliną Tyrawa. Pozował nam do zdjęcia  piesek  o imieniu Willy , którego historia bardzo wszystkich poruszyła.