74/ 869-84-28,    74/ 869-84-29

O tym, że odpowiednio zaaranżowana zabawa nie tylko ułatwia opanowanie umiejętności typowo szkolnych, ale jest także cenną lekcją życia – szczególnie w wymiarze społecznym, nie trzeba nikogo przekonywać. Patrząc na zabawę w ten sposób, można dostrzec jej ogromny potencjał edukacyjny. Taki był cel i zamysł organizatorów – Grona Pedagogicznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. ,,Na Bursztynowym Szlaku’’w Lewinie Kłodzkim, którzy uczniów i mieszkańców Gminy zabrali w Dniu Dziecka na wyprawę do czasów Mieszka I.

Impreza rozpoczęła sie przemarszem uczniów i nauczycieli przebranych w stroje z epoki średniowiecza ulicami Lewina Kłodzkiego. Następnie na Lewińskim

Rynku odbyła sie inscenizacja zaślubin Dobrawy i Mieszka I oraz Chrztu Polski . Razem z księciem ochrzczony został jego dwór. Po uroczystości orszak udał się pod Urząd Gminy gdzie na ręce Sekretarza i Skarbnika złożono prośbę poddanych o szanowanie i przestrzeganie ich praw.

Po części oficjalnej wszycy udali się na boisko przy szkole gdzie w promieniach słońca czekały średniowieczne zajęcia, gry i zabawy. Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie i mógł bawić się do woli budując zamek, fosę lub mury obronne z materiałów wtórnych, strzelając z łuku, projektując strój z epoki , wykonując tarczę lub miecz.
Rada Rodziców zadbała o pokarm dla ciała, mamy również w strojach z epoki przygotowały dla dzieci pyszny poczęstunek w postaci kiełbasek z grila, pajd swojskiego chleba z miodem, ze smalcem i kiszonym ogórkiem . Było smacznie i wesoło, wszystkim rycerzom, małym księżniczkom, damom dworu oraz wojom dopisała pogoda i apetyt, a to wszystko można zobaczyć na zdjęciach , które są dostępne na stronach internetowych: parafia@lewin.pl oraz http://zsplewin.szkolnastrona.pl/ do czego serdecznie Państwa zachęcamy.


Halina Tyrawa