74/ 869-84-28,    74/ 869-84-29

 

Kaplica czaszek

To wielki, wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi.


Kaplica została wybudowana w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, któremu budowa kaplicy, zbieranie szczątków, dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat. Kaplica jest miejscem wyjątkowym - obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin, przyjaciół i wrogów. Jeden raz, każdego roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Druga kaplica znajduje się: w Kutnej Horyze, a trzeci w Rzymie.

Kaplica Czaszek
ul. Stanisława Moniuszki 8
tel.: 74 866-1433
e-mail: czermna@kudowa.zdroj.pl
Strona internetowa : Parafia Pw. Św.Bartłomieja
czynne: codziennie (oprócz poniedziałków)
w sezonie: w godz. 9.30-17.15
poza sezonem: w godz. 10.00-15.45

 

AQUA PARK

Basen sportowo-rekreacyjny „Wodny Świat“ jest wielką atrakcją dla turystów, wycieczkowiczów oraz dla mieszkańców regionu. Położony w odległości ok. 5 km od Lewina Kłodzkiego zapewnia relaks i wypoczynek przez cały rok.

Wodny Świat - AQUA PARK
ul. Moniuszki 2A
tel. 74 866 45 02
e-mail: basen@kudowa.pl
Strona internetowa: Aqua Park Wodny Świat
czynny:
codziennie: od 9.00 do 21.00
w soboty i niedziele: od 10.00 do 21.00

 

Muzeum Zabawek

Magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji.
Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie-Zdroju istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Na powierzchni 300 m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek. W tym miniaturowym świecie prezentowane są prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od starożytności po lata 80-te XX wieku. Są teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Są też przybory szkolne i mini-klasa sprzed 50 lat.

Muzeum Zabawek "Bajka"
ul. Zdrojowa 46b
tel. 74 866 49 70
tel. kom. 601 948 423
e-mail: bajka@poczta.e.pl
Strona internetowa : Muzeum Zabawek

 

 

Szlak Ginących Zawodów

Gospodarstwo składające się z pracowni garncarskiej, kuźni, chaty robótek ręcznych i domu chleba. Smakowi wiejskiego chleba posmarowanego smalcem trudno się oprzeć...
W pracowni garncarskiej odbywają się pokazy toczenia naczyń z gliny, a każdy z gości ma możliwość spróbowania swoich sił na kole garncarskim.
Dla dzieci największą atrakcją jest zwierzyniec, a w nim m.in: bażanty, kozy, alpaka i jelenie, które chętnie jedzą z ręki.
W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku, nawet w czasie deszczu.

Szlak ginących zawodów
ul. Chrobrego 43 a
tel. 74 865 55 12, 667 959 799
czynne: codziennie 10:00 – 18:00
Strona internetowa: Szlak Ginących Zawodów

 

 

 

Błędne Skały

Błędne Skały w Górach Stołowych to przepiękny i niepowtarzalny zakątek Parku Narodowego Gór Stołowych.
Ze względu na wyjątkowość i unikalność tego miejsca, w 1957 roku utworzono tu rezerwat przyrody. Błędne Skały to swoisty labirynt skalny obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbiony w piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry.


Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niesamowitym uroku. Miejscami trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy wąskimi szczelinami skalnymi. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Przejście labiryntu zajmuje około 35 minut.
Do Błędnych Skał prowadzi czerwony szlak z Karłowa oraz czerwony i zielony szlak z Kudowy Zdroju. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! W Błędnych Skałach kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. + 48 74 / 8661 - 436, +48 74 / 8662 - 097
fax. + 48 74 / 8654 - 918
email: pngs@pngs.com.pl
www: www.pngs.com.pl
godziny urzędowania: pn-pt w godz. od 7.30 do 15.30

 

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.), najłatwiej dostępne ze wsi Karłów - 12 km od Kudowy-Zdroju. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z 682 kamiennych stopni (ok. 40 min.). Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów. Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko z bufetem.

 

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

Jest miejscem przyjaznym dla wszystkich turystów i mieszkańców. Piękne agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony cieszą oczy wszystkich odwiedzających. W Parku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertów. W Pijalni warto zwrócić uwagę na freski A. Molnara obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku. Na przeciwko u podnóża góry Parkowej położony jest budynek Zwany Zameczkiem wybudowany w 1772 roku, obecne sanatorium. Obok dominuje wspaniała bryła Sanatorium Polonia mieszcząca w swym wnętrzu min. Teatr Zdrojowy im. S. Moniuszki.


Duża otwarta hala spacerowa tzw. „Teatr pod Blachą" jest ciekawym miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów w parku. W pobliżu usytuowane jest popiersie Stanisława Moniuszki, którego muzyka rozbrzmiewa w uzdrowisku już od 42 lat corocznie w czasie Festiwalu Moniuszkowskiego. Od strony zachodniej Park zamknięty jest okazałym stawem. Tuż za stawem znajduje się przejście graniczne z Republiką Czeską.

 

Ski Areal Hartman w Olešnice v Orlických horách

Tuż przy granicy polsko – czeskiej ( w odległości 4 km od Lewina Kłodzkiego) znajduje się ośrodek narciarski Ski Areal Hartman, który oferuje trzy codzienne utrzymywane stoki ze sztucznym naśnieżaniem, o łącznej długości ponad 2000 m i przewyższeniem 100 m. Na terenie ośrodka znajduje się dwuosobowy (dwie kotwy) wyciąg dla dzieci, nowością na czarnym stoku jest radar, który będzie za darmo mierzyć prędkość jazdy na nartach. W kompleksie narciarskim znajduje się nowoczesna samoobsługowa restauracja z pysznymi ciepłymi i zimnymi daniami oraz szerokim wyborem napojów.
Stok narciarski dostępny w godzinach od 8.30 do 16.00, a wieczorne jazdy w środy, piątki i soboty w godzinach od 17.00 do 20.00. Usługi: wypożyczalnia nart i serwis narciarski, szkoła narciarska, park dla dzieci z wyciągiem, restauracja z placem zabaw dla dzieci, darmowy parking.

 

ZIELENIEC


Zieleniec jeden z najatrakcyjniejszych ośrodków narciarskich w Polsce, leży w odległości 20 km od Lewina Kłodzkiego . W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego i najlepsze warunki narciarskie na ziemi kłodzkiej. Średnio w roku śnieg leży przez 150 dni, a średnia suma jego opadów jest jedna z najwyższych w Polsce. Do dyspozycji narciarzy są liczne trasy zjazdowe, 20 kolejek górskich, w tym najnowocześniejsze w Sudetach wyciągi 4 i 6 osobowe. O odpowiedni poziom pokrywy śnieżnej dba system sztucznego naśnieżania. Dla amatorów nocnej jazdy przygotowano 10 oświetlonych stoków. Na stokach Orlicy organizowane są zawody psich zaprzęgów z udziałem wielu międzynarodowych teamów. Zieleniec to również doskonałe górskie trasy rowerowe, bogate zaplecze gastronomiczne, noclegowe i SPA.

 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami.
Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej i papierniku noszącym nazwisko Ambrosius Tepper pochodzą z 2 połowy XVI w. Zabudowania zachowanej papierni stanowią zespół przylegających do siebie obiektów architektonicznych, które powstawały stopniowo, w różnym odstępie czasu. Najważniejszy w tym kompleksie budynek główny młyna papierniczego, pełniący niegdyś funkcję mieszkalno - produkcyjną, wzniesiono w 1605 r. Historię dusznickiego młyna w okresie 1562 - 1939 tworzyli papiernicy z rodu: Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. W XVII w. papiernia była zaliczana do najwyżej cenionych na Śląsku. Posiadała też monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów.

 Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
ul. Kłodzka 42
57-340 Duszniki Zdrój
tel.: 74 862 74 00
fax: 74 862 74 10
e-mail: biuro@muzpap.pl
Strona internetowa: Muzeum Papiernictwa